آیا آب درمانی به کاهش وزن ما کمک می کند؟!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 17 دی 1397 در ساعت 16 : 45 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همه افراد در تمام طول عمر خود از تناسب اندام خوبی برخوردار نیستند و اغلب افراد را می بینید که در دوره ای دچار اضافه وزن بوده و در حال فعالیت و تکاپو برای رسیدن به تناسب اندام هستند. حتما میدانید که دو عاملی که ما را به تناسب اندام می رساند و سبب ارتقای سلامتی مان می شود کنترل مواد غذایی که می خوریم و انجام دادن ورزش روزانه است. در زمان کنترل مواد غذایی تان یا همان رژیم گرفتن باید به حفظ سلامتی بدن تان نیز توجه داشته باشید تا با گرفتن رژیم های غیر متعارف به بدن تان بدتر آسیب نرسانید.

رژیم های غذایی سالم و رژیم های غذایی ناسالم زیادی وجود دارند که این شما هستید که باید رژیمی را انتخاب کنید که به بدن تان آسیبی وارد نکند و در حقیقت درست و هماهنگ با اصول سلامتی می باشد. بسیاری از رژیم‌هایی که ما را سریع به کاهش وزن می رسانند برای بدن مشکلات زیادی ایجاد می کنند و جالب است که اگر آنها را به یکباره رها کنید بدن به دلیل آنکه با قحطی زیادی روبه رو بوده است دچار اضافه وزن زیادی خواهد شد و بدتر از قبل چاق خواهید شد.

نمی دانم تا به حال نام رژیم آب درمانی را شنیده اید یا خیر، اما در این مقاله می خواهم با شما این رژیم را به طور کامل بررسی کنم تا با هم به نتایج خوبی برسیم که آیا رژیم آب درمانی برای بدن ما مفید بوده یا بدتر به بدن مان آسیب خواهد زد. به تازگی برای رسیدن به لاغری و تناسب اندام راه های زیادی پیشنهاد می شود که یکی از آنها رژیم های توصیه شده رژیم آب درمانی است. هدف از رژیم آب درمانی رسیدن به تناسب اندام است که البته شکل ها و در واقع انواع مختلفی دارد. بعضی از رژیم های آب درمانی به این گونه است که شما فقط باید آب بنوشید و اجازه ندارید چیز دیگری مصرف نمایید. این رویه تا یک الی دو روزی ادامه دارد و زمانی که بدن شما کاهش وزن را شروع کرد، می توانید مصرف میوه و سبزیجات را شروع کنید. بعضی از رژیم ها خوردن سیب را در طی آب درمانی آزاد می دانند و البته با این کار شما نیز راحت تر هستید.

همان طور که مشاهده می کنید رژیم آب‌ درمانی مانند روزه گرفتن برای بدن است که ادامه این روال برای چند روز به بدن صدمات زیادی خواهد زد. این روش روشی نادرست است و نوعی ریاضت کشیدن محسوب می شود تا رژیم گرفتن. بدن با این وضعیت رژیم گرفتن همان طور که گفته شد در قحطی قرار می گیرد و با خوردن مواد غذایی بعد از چند روز هر آنچه که می خورید را جذب خواهد کرد و به همان اندازه که وزن کم کرده اید دوباره بازگشت وزنی خواهید داشت و گاهی بدتر چاق می شوید.

رژیم آب درمانی نیز وجود دارد که در آن خوردن مواد غذایی سالم اصلا اشکالی ندارد و فقط تنها نکته ای که باید فراموش نکنید آن است که آب سرد بنوشید. بله درست خواندید آب سرد، زیرا آب سرد سبب می شود تا بدن برای تعدیل دمای آب با بدن کالری بیشتری بسوزاند و در این صورت شما به هدف تان رسیده اید. نوشیدن آب سرد به شما احساس سیری بیشتری می دهد و در نتیجه شما کمتر به سراغ غذا خواهید رفت. در ضمن آب خوردن به دفع سوم بدن تان کمک زیادی خواهد کرد و فواید بسیار زیادی برای ارتقای سلامتی تان خواهد داشت. از آنجا که آب به‌ طور طبیعی فاقد کالری است، نوشیدن آب کالری کمتری را وارد بدن خواهد کرد. مادامی که آب را جایگزین سایر نوشیدنی‌های پر کالری و مملو از شکر کنید، این امر محقق خواهد شد.

جالب است بدانید با نوشیدن آب کمک می کنید تا در طولانی مدت کمتر از افراد عادی چاق شوید. برای رسیدن به لاغری و تناسب اندام همان طور که گفته شد باید رژیم غذایی سالم و البته اصولی را داشته باشیم و روزانه ورزشی ساده مانند پیاده روی را دنبال کنیم. انجام دادن پیاده روی برای هر سن و سالی راحت است و احتیاج به خرج و مخارج زیادی و رفتن به کلاس خاصی نیست و به راحتی با خرید تردمیل خانگی می توانید این کار را در هر ساعت از شبانه روز انجام دهید. گفته می شود حتی نیم ساعت پیاده روی بر روی تردمیل یا حتی بیرون از خانه به شما کمک می کند تا بدن خود را سالم و سرحال نگه دارید یا حتی کاهش وزن خوبی نیز داشته باشید.

در حین انجام دادن ورزش و پیاده وری بر روی تردمیل آب خوردن را فراموش نکنید و تا جایی که می توانید بدن تان را هیدراته نگه دارید. آب بهترین نوشیدنی برای جایگزین کردن مایعات دیگر است و علاوه بر اینکه ضرری به بدن وارد نمی کند خواص زیادی نیز برای آن دارد. توجه داشته باشید که کودکان را از همان دوران کودکی به نوشیدن آب تشویق کنید و این موضع برای آینده آنها اهمیت دارد و به چاق نشدن، سلامتی و در واقع تناسب اندام آنها کمک زیادی خواهد کرد.

حتما شما هم بارها شنیده اید سازمان بهداشت اعلام کرده است که نوشیدن 8 لیوان آب در طی روز اجباری بوده و کمتر از این مقدار نوشیدن آب بدن را دچار مشکلات زیادی خواهد کرد. البته این را هم باید بدانید که نیاز بدن به آب در شرایط و مکان های مختلف برای هر فردی متفاوت خواهد بود و این نوسان همیشه وجود دارد. به طور مثال در روزهایی که ورزش خود را سنگین تر از همیشه اجرا می کنید بدن شما احتیاج بیشتری برای خوردن غذا دارد و باید بیشتر از روزهای عادی در حین یا بعد از ورزش آب بنوشید. بهتر است افراد مسن‌ و مادران شیرده به مقدار و نوشیدن آب توجه بیشتری داشته باشند تا بدن شان را در برابر بیماری ها و آسیب های احتمالی ایمن کنند.

فراموش نکنید که که بسیار از مواد غذایی که در طول روز مصرف می کنیم مانند: قهوه، چای، گوشت، ماهی، شیر و... آب زیادی دارند و این موضع با مصرف بیشتر میوه و سبزیجات افزایش پیدا کرده و به سلامتی بدن تان نیز کمک زیادی خواهید کرد. این قاعده که زمانی آب بنوشید که تشنه شده اید اشتباه است و این مقدار آب نیاز بدن شما را برطرف نخواهد کرد و باید یک مقرراتی برای خود وضع کنید و به طور مثال هر یک ساعت یک ساعت یک بار آب بنوشید، چه گرسنه باشید و چه نباشید. نوشیدن آب می تواند گرسنگی کاذب، بی حالی، بعضی از سردردها را از بین ببرد. جالب است بدانید نوشیدن روزانه‌ 1 تا 2 لیتر آب به کاهش وزن شما نیز کمک خواهد کرد. نوشیدن بیش از حد معمول برای بعضی افراد نیز مشکلاتی مانند مسومیت را نیز به بار می آورد و باید حال عمومی خود را نیز در نظر بگیرید و خود را بیش از اندازه اذیت نکنید. آب صدر صد فاقد کالری بوده و به سوزاندن بیشتر کالری بدن شما کمک می کند و اما نباید استفاده از مواد غذایی مفید را فراموش کنید و در ضمن روزانه ورزش منظمی را انجام دهید تا به اهداف نهایی خود با سلامتی کامل برسید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :