استفاده صحیح از تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 5 آبان 1395 در ساعت 14 : 22 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

این که بتوانید بر روی دستگاه ورزشی تردمیل بدون تنش، راحت و بدون گرفتگی بدوید اهمیت بسیاری دارد؛ چون انجام تمرینات ورزشی به روش درست و اصولی بدن را خوش فرم می کند و کمتر موجب خستگی می شود؛ اکثر مردم در حین دویدن در بالاتنه خود احساس تنش می کنند و شانه های خود را جلو می دهند و حالتی قوز کرده پیدا می کنند؛ در صورتی که به این روش دویدن ادامه بدهند، حالت بدن نامطلوب می شود.

حرکت نادرست و اضافه بازوها انرژی ورزشکار را هدر می دهد و موجب خستگی و ناتوانی زودرس می شود. در زمان دویدن به حالت بدن خود توجه داشته باشید تا مطمئن شوید هیچ فشار اضافه و تنشی به بدن وارد نمی شود.دست ها را سفت مشت نکنید؛ با این کار خون آن طور که باید در دست ها جریان نمی یابد. دست ها را به نرمی مشت کرده و ریلکس نگه دارید؛ کف دست باید حالتی نزدیک به مشت شدن داشته باشد.

شانه باید حالتی آزاد داشته و کمی پایین باشد؛ شانه های خود را بالا ندهید. استخوان های کتف را فشرده و کمی عقب نگه دارید. دست ها می بایست در دو طرف بدن با زاویه 90 درجه قرار بگیرند و همانند پاندول ساعت جلو و عقب بروند؛ حرکت دست ها باید با حرکت پاها هماهنگ باشند و مچ ها مدام از کنار یکدیگر عبور کنند. بعضی از افراد عادت دارند در هنگام دویدن به پاهای خود نگاه کنند و سر خود را پایین بیندازند؛ این حالت اشتباه به شانه و عضلات گردن فشار وارد می کند. سر خود را طوری نگه دارید که گوش ها و شانه در یک راستا قرار بگیرند؛ جلو کشیدن سر منجر به تنش و گرفتگی می شود.

بالاتنه را صاف و عمود نگه دارید؛ شکم را به داخل داده و عمیق و منظم تنفس کنید. تنفس صحیح یکی از ارکان ورزش محسوب می شود. بهترین حالت تنفس این است که هوا را در 3 ثانیه با بینی به داخل ریه ها بفرستید و در 2 ثانیه از طریق دهان به بیرون بدهید؛ زیرا در جلوی بینی فیلترهایی وجود دارد که هوا را پاک سازی می کند؛ از طرفی دهان به علت بزرگ تر بودن هوای زیادتری را از ریه خارج می سازد و برای اکسیژن تازه جا باز می شود.

گوش دادن به موسیقی در هنگام دویدن یک کار فانتزی محسوب نمی شود؛ بلکه یک ضرورت است؛ زیرا با شنیدن موسیقی پرضرب که ریتم تندی دارد در بدن برانگیختگی ایجاد شده و فرد پرانرژی تر می شود؛ در نتیجه سرعت ورزشکار بیشتر شده و مدت طولانی تری می تواند به تمرینات ادامه بدهد؛ به طوری که می توانیم بگوییم موسیقی یک دوپینگ مجاز است.

گوش دادن به موسیقی حواس انسان را از خستگی پرت کرده و نمی گذارد گذر زمان را احساس کنیم؛ در صورتی که در منزل با تردمیل خانگی ورزش می کنید، می توانید در هنگام انجام تمرین تلوزیون تماشا کنید. محققان بر این باورند که بهترین هماهنگی بدن با موسیقی وقتی رخ می دهد که ریتم موزیک 145 ضرب در دقیقه باشد؛ البته لزومی ندارد شما تعداد ریتم ها را بدانید، همین که موسیقی بدن شما را به حرکت وادار کند، خوب است. انتخاب موزیک مناسب به سلیقه موسیقیای فرد بستگی دارد و هر کس باید با موسیقی مناسب به خود تمرین انجام بدهد.

پس از این که تعادل خود را روی تردمیل به دست آورید دسته های دستگاه را رها کنید؛ زیرا با گرفتن دسته ها و تیکه دادن به آن ها، نمایشگر دستگاه کالری مصرف شده را اشتباه محاسبه می کند. در صورتی که با ول کردن دسته تعادل خود را از دست می دهید، سرعت اشتباه است و باید آن را کم کنید.

3 فاکتور سرعت، زمان و شیب بر روی تردمیل در اختیار کاربر قرار دارد و با افزایش هر کدام از این 3 عنصر می توانید شدت تمرین را بیشتر کنید. شدت تمرین همیشه به آمادگی جسمانی ورزشکار مربوط می شود؛ هر چه یک نفر طولانی تر و بیشتر ورزش کند آمادگی جسمانی بیشتری پیدا می کند.

1 ساعت پیش از شروع تمرین ورزشی یک لیوان آب بنوشید و در طی تمرین یک بطری آب دم دست داشته باشید؛ ولی در حین تمرین نباید به یک باره مقدار زیادی آب بخورید؛ زیرا برای دفع مایعات مجبور خواهید شد ورزش را قطع کنید؛ وقتی احساس تشنگی کردید جرعه جرعه آب بنوشید و گلویی تازه کنید؛ این کار بدن را هیدراته نگه می دارد، به افزایش سوخت و ساز کمک می کند و دمای بدن متعادل باقی می ماند.

هیچ گاه سرعت خود را فوراً افزایش ندهید؛ در صورتی که حس کردید نفس تان برای دویدن خوب است و می توانید سرعت بیشتری داشته باشید، یک درجه سرعت را افزایش بدهید و حداقل یک دقیقه در آن سرعت بدوید؛ اگر باز هم احساس کردید می توانید سرعت بیشتری داشته باشید، دو مرتبه سرعت را یک درجه بیشتر کنید.پیش از شروع تمرین دویدن با انجام تمرینات نرم کششی و دویدن آهسته بدن خود را گرم کنید؛ در انتهای تمرین نیز 3 دقیقه آهسته راه بروید تا ضربان قلب به حالت طبیعی برگردد؛ سپس دستگاه را خاموش کرده و از آن پایین بیایید و حرکات کششی انجام بدهید و بدن خود را سرد کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :