با یک ساعت راه رفتن چه اتفاقی در بدن رخ می دهد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 12 : 46 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

راه رفتن اگرچه ساده است و کار راحتی به نظر می رسد و تمام افراد از دوران کودکی این کار را می آموزند و انجام می دهند ولی دارای اصولی است که اگر در زمان پیاده روی یا دویدن آن را رعایت نکنید، ممکن است موجب آسیب دیدگی بدن بشود.با انجام دادن پیاده روی می توانید تاثیرات مفیدی بر روی بدن خود بگذارید و باعث ارتقای سلامتی و تناسب اندام بشوید.

زمانی که شروع به ورزش و پیاده روی می کنید، دمای بدن در همان 5 دقیقه ابتدایی گرم و در اصطلاح بر انگیخته می شود و مواد زائد و شمیایی بدن شروع به سوخت و ساز می کنند. در هنگام پیاده روی ضربان قلب نیز افزایش پیدا خواهد کرد و این موضوع سبب می شود تا گردش خون بدن بهتر و سریع تر شود و در اصطلاح بدن گرم شود. با گرم شدن بدن خشکی و گرفتگی های از بین خواهند رفت و حرکات مفاصل بدن نیز بهتر خواهند شد.

محققان دریافته اند که اگر تمرینات هوازی اصولی و به درستی انجام شوند، کالری سوزی حتی بعد از انجام ورزش نیز ادامه خواهد داشت و می توانید از انجام دادن تمرینات خود بهترین نتیجه را دریافت کنید.با بالا رفتن آمادگی جسمانی خود می توانید تمرینات سنگین تری انجام بدهید و در نتیجه کالری بیشتری نیز بسوزانید. زمانی که خون در بدن با فشار بیشتری به گردش در بیاید، اکسیژن بیشتری همراه خون وارد بدن می شود.

رسیدن اکسیژن بیشتر به عضلات موجب می شود تا ورزشکار انرژی بیشتری نیز برای انجام دادن فعالیت داشته باشد و سوخت و ساز یا در واقع کالری سوزی بدن افزایش پیدا کند.اگر سرما و گرما یا حتی شلوغی و آلودگی هوا موجب می شود تا به راحتی نتوانید در هر زمان که دوست دارید به بیرون از خانه بروید و پیاده روی روزانه خود را انجام بدهید، می توانید از دستگاه های هوازی همچون تردمیل استفاده کنید.

این روزها دستگاه های هوازی متعددی وجود دارد که توسط آن ها می توان در محیط محدود باشگاه و منزل تمرینات فوق العاده ای انجام داد؛ با تولید انواع تردمیل می توانید در هر ساعت از شبانه روز با وجود هر نوع آب و هوایی راه بروید یا بدوید.بعد از گذشت 2 الی 3 دقیقه ورزش و راه رفتن بر روی تردمیل با بالا رفتن دمای بدن، عرق خواهید کرد. این امر به این دلیل است که رگ های خونی نزدیک پوست بدن برای اینکه بتوانند حرارت خود را تنظیم کنند، گشاد می شوند و مواد زائد و سمی بدن را به بیرون منتقل می کنند.

در زمان انجام دادن پیاده روی بهتر است نفس های عمیق تر و سریع تری بکشید تا سوخت و ساز افزایش پیدا کند.دقیقه 20 تا 45 تمرین هوازی بسیار اهمیت دارد و به زمان طلایی شهرت پیدا کرده است. در این زمان است که هورمون های اندروفین و سروتونین افزایش پیدا می کنند و سبب می شود که قند خون بالا برود.بالا رفتن قند خون باعث زیاد شدن انرژی برای انجام دادن فعالیت می شود؛ این دو هورمون باعث می شوند از سوی مغز احساس نشاط و شادابی بیشتری تولید شده و ورزشکار بتواند با انرژی زیادتری فعالیت را در مدت طولانی ادامه بدهد؛ در نتیجه کالری سوزی بیشتری در بدن اتفاق بیفتد.

در دقایق پایانی تمرین، ورزشکار به مرور احساس خستگی خواهد کرد و کالری کمتری سوزانده خواهد شد؛ ولی همچنان ادامه دارد.5 دقیقه مانده به زمانی که می خواهید ورزشتان را تمام کنید، شدت تمرینات را کم کنید تا ضربان قلب به حالت عادی برگردد. بعد از پایین آمدن از روی تردمیل می توانید با انجام دادن حرکات کششی عضلات را از حالت انقباض خارج کنید.

در اولین فرصت بعد از انجام دادن ورزش دوش بگیرید؛ زیرا این کار سبب می شود تا باکتری های موجود در عرق بدن از روی پوست پاک شده و باعث ایجاد به وجود آمدن خارش و تولید باکتری های خطرناک نشود.ورزش اگر کامل و به صورت صحیح انجام بشود بعد از اتمام نیز در بدن می تواند چربی سوزی انجام دهد و بهتر است در این زمان مواد حاوی پروتئین استفاده کنید و از خوردن مواد چرب بپرهیزید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :