در فصل زمستان با تردمیل ورزش کنید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 12 : 45 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بیشتر مردم با شروع فصل زمستان و سرد شدن هوا دیگر تمایل ندارند برای ورزش از منزل بیرون بروند؛ البته می توان گفت حق دارند گل و لای، زمین یخ زده، و سرمای هوا فعالیت ورزشی را در محیط بیرون دشوار می کند؛ ولی به هر حال نمی توانیم تمام فصل زمستان بی تحرک باقی بمانیم.

انجام تمرینات ورزشی در فصل زمستان موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود؛ در نتیجه احتمال سرماخوردگی و ابتلا به بیماری هایی همچون آنفولانزا کاهش می یابد؛ بی تحرکی به مدت طولانی قدرت بدن را کاهش می دهد و ممکن است باعث اضافه وزن بشود؛ بخصوص برای کسانی که به ورزش کردن عادت دارند.

هستند افرادی که با وجود سردی هوا از منزل بیرون می زنند و به انجام تمرینات ورزشی مشغول می شوند؛ ورزش در فصل زمستان خارج از باشگاه یا منزل به کسانی که بیش از چهل سال سن دارند و افرادی که به مشکلات قلبی- عروقی دچار هستند، توصیه نمی شود.کسانی که در زمستان در محیط بیرون ورزش می کنند، می بایست لباس کافی و مناسب بپوشند؛ گرچه تنفس هوای سرد در حین انجام ورزش هوازی که موجب می شود عمیق تر و سریع تر نفس بکشید، به ریه ها فشار زیادی وارد می کند و بر برونش ها تاثیر می گذارد.

اگر قبلاً در هوای سرد ورزش کرده اید بدون شک این تجربه را دارید که در این شرایط انگشتان دست و پا بی حس شده، ماهیچه ها فشرده می شوند و احتمال سر خوردن افزایش پیدا می کند؛ بعضی از ورزش ها همچون دوچرخه سواری در زمستان بسیار خطرناک است؛ زیرا در صورتی که دوچرخه سر بخورد به زمین می افتید و ممکن است آسیب ببینید.در هوای سرد ورزش های سرعتی به هیچ وجه توصیه نمی شود؛ زیرا این تمرینات در شرایط نامناسب احتمال بروز بیماری های ریوی و برونشیت را افزایش می دهند؛ بنابراین پیشنهاد می شود در زمستان، داخل منزل یا باشگاه ورزشی با دستگاه های هوازی مانند تردمیل به تمرین بپردازید.

برخی از افراد ورزش با تردمیل را کسل کننده می دانند و از آن لذت نمی برند؛ درست است دویدن در محیط بیرون و دیدن مناظر طبیعی جذابیت خاص خود را دارد؛ اما تردمیل را هم می شود دوست داشت؛ کسانی که به تردمیل علاقه دارند می دانند این دستگاه تطبیق پذیر است و با آن می توان در سطوح مختلف تمرین انجام داد؛ در حین تمرین با این دستگاه باید موسیقی گوش بدهید و سعی کنید همراه با ریتم موزیک گام بردارید تا از فواید تمرینات ایروبیک بهرمند بشوید. ورزش با دستگاه هوازی قدرت بدن را افزایش داده و موجب می شود راحت تر از پس کارهای روزانه بر بیاییم.

در صورتی که مایل هستید در فصل زمستان بیرون از منزل در فضای باز ورزش کنید می بایست مراقب خطرات احتمالی باشید؛ بدنتان را بیشتر گرم کنید تا خون در رگ ها به خوبی جریان پیدا کند، روی زمین یخ زده و لیز ندوید، البسه مناسب تهیه کنید و خودتان را خوب بپوشانید، بیشتر آب بنوشید و خوب تنفس کنید؛ در غیر این صورت احتمال زیادی دارد آسیب ببینید.با توجه به مطالبی که گفته شد می بینیم تهیه یک تردمیل خانگی کار را بسیار ساده تر کرده و مقرون به صرفه است؛ ضمن این که تمام افراد خانواده می توانند با این دستگاه ورزش کنند و در طول زمستان نگران از دست رفتن آمادگی جسمانی و چاق شدن نباشند.

در هنگام خریداری تردمیل خانگی دقت داشته باشید بیشینه تحمل وزن دستگاه از وزن شما یا سنگین ترین عضو خانواده که تمایل دارد با این دستگاه ورزش کند 10 الی 20 کیلوگرم بیشتر باشد؛ چون وقتی می دویدن ضربات شدیدی توسط پای کاربر به سطح تسمه وارد می شود؛ در صورتی که تحمل وزن تردمیل مناسب نباشد در برابر این ضربات شدید دوام نمی آورد و عمر آن کوتاه تر می شود.

براساس تحقیقات اخیر اثرات سرمازدگی 30 دقیقه بعد از قرار گرفتن در محیط سرد روی پوست نمودار می شود؛ این آثار شبیه به سوختگی است؛ از نظر بیشترمردم پوست سرمازده نامطلوب است؛ گذشته از این سرمازدگی به اندازه آفتاب سوختگی برای پوست مضر می باشد؛ انقباض رگ های خونی و انجماد بافت ها سبب کاهش اکسیژن رسانی به نواحی گوناگون بدن می شود و این در حالیست که در هنگام ورزش بدن به اکسیژن زیادی در مقایسه با حالت عادی نیاز دارد؛ ضمن این که سرما موجب کاهش جریان خون می شود؛ انجام تمرینات ورزشی در دمای زیر صفر درجه به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

در فصل زمستان نقاطی از زمین یخ می زند و به محض این که پای خود را بر روی این قسمت ها بگذارید ممکن است زمین بخورید؛ زمانی که برف بر روی جاده های نامناسب و غیراستاندارد می نشیند، مسیر ناامن تر می شود، تا وقتی در مورد کیفیت مسیر اطمینان پیدا نکردید در چنین جایی ندوید، اگر در منزل بمانید و با دستگاه های خانگی تمرین انجام بدهید، بیشتر به نفع بدن شماست.

اگر در برنامه لاغری قرار دارید یا برای هدف دیگری ورزش می کنید نباید برنامه ورزشی خود را به بهانه سرد بودن هوا قطع کنید؛ تمرین دویدن بر روی تردمیل باعث می شود آمادگی جسمانی خود را حفظ کنید؛ این دستگاه ایمنی بالایی دارد و احتمال آسیب دیدگی را کاهش می دهد؛ در صورتی که آسیب ببینید کیفیت تمرینات کاهش پیدا می کند و سطح آمادگی جسمانی پایین می آید.

ورزش هوازی برمبنای بیشتر شدن ضربان قلب در هر دقیقه و افزایش اکسیژن رسانی به بدن تعریف شده است؛ در حین انجام این تمرینات، هوای بیشتری وارد ریه ها می شود؛ همان طور که گفته شد سرد بودن بیش از حد هوا به ریه ها آسیب وارد می کند و بازدهی بدن کم می شود؛ عضلات نیز در دمای زیر صفر درجه بازدهی کمتری خواهند داشت؛ ضمن این که پوشیدن لباس های ضخیم و زیاد حرکات بدن را محدود می کند.

عضلات در دمای بسیار پایین از نظر مکانیکی بازدهی کمتری خواهند داشت؛ با این همه به سلیقه شخصی و توانایی شما بستگی دارد که در چه دما و محیطی به انجام تمرینات ورزشی بپردازید؛ ورزش در سرما می تواند برای افراد ماجراجو جذاب باشد و از آن لذت ببرند؛ اما توصیه می کنیم به دلیل سرمای هوا فعالیت بدنی را ترک نکنید؛ به هر روشی که امکان پذیر است تمرینات خود را ادامه بدهید تا سال جدید را با اندامی متناسب و زیبا شروع کنید. جاده ها و مسیرهایی که برای رفت و آمد ماشین ها مناسب نیستند، بدون شک برای دویدن نیز مناسب نخواهد بود؛ در انتخاب مسیرها دقت کنید و مراقب سلامتی خود باشید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :