دلایلی که می گوید نباید ورزش را ترک کرد!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 12 : 53 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بیشتر کسانی که ورزش می کنند تا لاغر بشوند و به تناسب اندام دست پیدا کنند به این مسئله واقع گرایانه نگاه نمی کنند؛ اغلب آن ها اتنظار دارند ظرف یک هفته بیش از 1 کیلوگرم وزن از دست بدهند و هنگامی که پس از یک دوره انجام برنامه ورزشی به نتایج مطلوب دست پیدا نکنند ناامید و دلزده می شوند. معیار شما در ورزش نباید لاغری و کاهش وزن باشد؛ اغلب کسانی که ورزش می کنند، پیش از آن که وزن از دست بدهند سایز کم می کنند؛ در واقع کاهش وزن با تاخیر رخ می دهد.

برای آن که زود ناامید نشوید باید قبل از شروع تمرینات بدانید بدن شما برای وزن از دست دادن نیاز به فرصت دارد و ممکن از در این رابطه مقاومت نشان بدهد؛ در هفته ها و حتی ماه های نخست روی کاهش وزن متمرکز نشوید؛ شما در راه تغییر سبک زندگی قدم گذاشته اید و باید تغذیه مناسب، خواب کافی و مدیریت استرس های روانی را داشته باشید؛ در کنار همه این ها فعالیت بدنی بیشتر کمک می کند هر چه سریع تر به وزن متعادل برسید.

بدن هر انسانی با انسان دیگر متفاوت است، چون از نظر ژنتیکی، عملکرد غدد درون ریز، سن، جنسیت، آمادگی جسمانی، تغذیه و بسیاری از موارد دیگر با هم فرق دارند؛ ممکن فردی خیلی زود با ورزش یا رژیم غذایی لاغر بشود و بدن فرد دیگری در این مورد مقاومت کند و دیرتر وزن از دست بدهد؛ در بعضی از افراد رسیدن به مرحله کاهش وزن 3 الی 6 ماه زمان می برد.

مهم ترین مسئله این است که تمرینات ورزشی را به صورت روزانه و منظم انجام بدهید؛ بدین معنی که حداقل 3 روز در هفته و در هر جلسه بیش از 30 دقیقه ورزش کنید. بیشتر متخصصین ورزشی مدت 45 دقیقه تمرینات هوازی را برای کاهش وزن مناسب می دانند.مطمئناً وزن کم نکردن در شرایطی که مدتی به تمرینات ورزشی پرداخته اید به اندازه کافی ناامید کننده هست؛ اما اضافه کردن وزن برای تازه کارها مثل کابوس است؛ به طوری که شاید فرد تصور کند ورزش تصمیم خوبی نیست و باید این کار را کنار بگذارد.

این که امکان دارد در مراحل اولیه شروع تمرینات ورزشی مخصوصاً چند هفته اول به جای این که وزن از دست بدهید، با اضافه شدن وزن مواجه می شوید؛ دلائل خاص خود را دارد.
افزایش وزن به این معنا نیست که ورزش کار اشتباهی بوده؛ بهتر است به میزان کالری که در طول روز با خوردن مواد غذایی مختلف به دست می آورید، توجه کنید؛ برای رسیدن به کاهش وزن و چربی سوزی یک فرمول کلی وجود دارد، فرد باید بیشتر از آن چه کالری دریافت می کند، کالری بسوزاند؛ در نتیجه می بایست کالری مواد غذایی را که میل می کنید، بدانید و حساب آن ها را داشته باشید.

محاسبه کالری بدین معنی نیست که با رژیم های سخت و طاقت فرسا و نخوردن غذا خود را آزار بدهید؛ کافی است خوردنی های غیر ضروری که غذای اصلی نیستند مانند نوشابه، سس، شکلات، آب میوه های غیر طبیعی، دلستر، شیرینی، شربت، وعده های نیمه شب و... را کنار بگذارید؛ شب ها مواد پر نشاسته همچون ماکارونی و برنج نخورید و شام خود را قبل از ساعت 8 شب صرف کنید.

اکثر دستگاه های هوازی پیشرفته و مدرن امروزی مانند تردمیل به مانیتوری هستند مجهز که علاوه بر کالری سوزانده شده، مدت تمرین، سرعت، مسافت پیموده شده و ضربان قلب کاربر را نشان می دهد؛ ورزشکار به وسیله این اطلاعات مفید در حین تمرین از وضعیت عمومی بدن خود آگاه شده و می تواند یک الگوی ورزشی مناسب را طراحی کند و بر اساس آن الگوی اولیه پیش برود. عوامل گوناگونی ممکن است در شروع تمرینات ورزشی موجب اضافه کردن وزن بشود که در این جا به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

افزایش حجم آب بدن:

زمانی که تازه ورزش را آغاز می کنید بدن وارد مرحله سازگاری می شود تا به این فعالیت جدید عادت کند؛ به همین دلیل مقداری گلیکوژن به همراه آب اضافه در سلول ها ذخیره می کند؛ این گلیکوژن سوختی است که بدن برای انجام فعالیت های ورزشی به آن احتیاج دارد.

هر چه بیشتر ورزش کنید، ذخیره گلیکوژن بیشتر می شود و این منبع انرژی به مصرف می رسد تا انرژی بدن تامین بشود؛ در کنار گلیکوژن آب بیشتری نیز در بافت ها ذخیره سازی می شود؛ اما پس از مدتی چربی های ذخیره شده به تدریج شروع به سوختن می کنند؛ از طرفی وجود آب زیاد در بافت ها به نفع پوست است؛ اما به هر حال پس از مدتی چربی سوزی رخ می دهد؛ مهم این است که بتوانید در حین تمرینات بدن را به منطقه چربی سوزی برسانید. بیشترین چربی سوزی در بدن زمانی رخ می دهد که ضربان قلب به حدود 70 درصد حداکثر ظرفیت خود رسیده باشد.

عضله سازی:

گاهاً ورزش بافت چربی را تبدیل به عضله می کند به همین خاطر کاهش وزن مشاهده نمی شود؛ بیشتر خانم ها از این که بدنی عضلانی و مردانه داشته باشند، وحشت دارند و تصور می کنند با ورزش این حالت ایجاد خواهد شد؛ این تصور کاملاً غلط است؛ به دلیل اختلاف هورمونی که میان بدن خانم ها و آقایان وجود دارد؛ بدن خانم ها هرگز مانند بدن مردان کات شده، عضلانی و حجیم نمی شود. حتی مردان هم برای به دست آوردن این چنین اندامی باید تلاش زیادی بکنند.

عضلات بدن زنان با ورزش سفت می شود؛ ضمن این که عضلات سوخت و ساز را افزایش می دهند؛ زیرا در مقایسه با چربی ها فعال تر هستند؛ در حقیقت عضلات بافت بسیار ارزشمندی هستند که انرژی بدن را تامین می سازند. هنگامی که بدن شروع به عضله سازی می کند وزن کم نمی شود؛ ولی سایز کم خواهد شد؛ بنابراین اگر با ورزش وزن کم نکردید و حتی وزنتان اضافه شد نگران نباشید، به زودی از این مرحله می گذرید و کاهش وزن اتفاق می افتد.

اشتهای کاذب:

کسانی که به تازگی ورزش را شروع کرده اند، چون به فعالیت بدنی عادت ندارند، پس از تمرین به شدت احساس ضعف و گرسنگی پیدا می کنند؛ چون در حین ورزش بدن انرژی زیادی از دست داده است و آماده جذب می باشد؛ در این شرایط قند به طور مستقیم از خون دریافت می شود و باز هم ذخیره سازی خواهد شد، به همین دلیل پس از تمرینات ورزشی بهتر است تا 1 ساعت مواد قندی و پرکالری نخورید.

به کالری که از مواد غذایی گوناگون به دست می آید دقت داشته باشید؛ همان طور که گفته شد ورودی کالری نباید بیشتر از خروجی باشد؛ در صورتی که این مسئله را در نظر داشته باشید، پس از مدتی این اشتهای کاذب از میان می رود و پس از ورزش احساس گرسنگی و ضعف نمی کنید. کم شدن سایز قابل اعتمادتر از کاهش وزن است؛ زیرا ممکن است بدن با کم آبی مواجه شده باشد و کاهش وزن نشان بدهد؛ اما کاهش سایز به کم آبی مرتبط نیست؛ با خوردن چند لیوان آب شاید وزن بیشتر بشود ولی سایز تغییر نمی کند.

کنار گذاشتن ورزش به علت درد:

ورزش و درد همواره با هم همراه هستند، مخصوصاً افراد تازه کار همیشه در حین تمرین و پس از آن احساس درد، گرفتگی و کوفتگی پیدا می کنند؛ این ناراحتی ها طبیعی است و نباید به خاطر آن ها ورزش را ترک کرد؛ می بایست قدری پشتکار به خرج داده و از این مرحله عبور کنید. هر چه بیشتر وزش کنید بدنتان قوی تر می شود و کمتر احساس درد و ناراحتی می کنید؛پس از چند هفته دردها کاملاً متوقف می شوند و به جای حس خستگی و کوفتگی؛ احساس نشاط و سرزندگی پیدا خواهید کرد. در صورتی که دچار آسیب جدی نشده باشید و از دردهای مزمن رنج نمی برید، دردهای بعد از تمرینات ورزشی قابل تحمل هستند.

در ابتدای شروع تمرینات فشار زیادی به بدن خود وارد نکنید؛ شدت تمرین به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد، با گذشت زمان و انجام تمرینات بیشتر آمادگی جسمانی شما افزایش پیدا می کند؛ زمانی که تمرین برای شما راحت شد و برای انجام آن دیگر هیچ زحمت و فشاری را حس نکردید؛ وقت آن رسیده که سطح تمرینات را بالا ببرید. وقتی در هنگام ورزش فشار زیادی به بدن شما وارد بشود؛ خیلی زود خسته و دلزده خواهید شد و ممکن است ورزش را ترک کنید؛ بهتر است متناسب با سطح آمادگی جسمانی خود جلو بروید و هیچ گاه خود را با دیگران مقایسه نکنید.

اگر محیط باشگاه ورزشی را دوست ندارید، باشگاه خود را عوض کنید و یا با تهیه دستگاه های هوازی خانگی مانند تردمیل خانگی در منزل ورزش کنید. گاهی محیط های ورزشی دلچسب نیستند؛ دیگران شما را وادار به رقابت می کنند در حالی که شما برای شرکت در مسابقات و رقابت به باشگاه نمی روید و مایل نیستید مورد مقایسه قرار بگیرید؛ در این زمینه کاملاً حق با شماست؛ اما متاسفانه این رفتارهای نادرست در بعضی از سالن های ورزشی دیده می شود.

این که شما از تردمیل نفرت دارید، تقصیر این دستگاه ورزشی نیست؛ بلکه انتظارات بی جای دیگران و فشارهایی که روی این دستگاه متحمل شده اید این حس را در شما به وجود آورده است؛ با این دستگاه هوازی می توان در سطح ملایم و متوسط نیز تمرین انجام داد؛ لزومی ندارد وقتی هنوز آمادگی جسمانی لازم را به دست نیاورده اید خود را وادار کنید مدت طولانی با سرعت زیاد بر روی این دستگاه بدوید.بعضی از افراد ذاتاً اهل رقابت هستند؛ این افراد در باشگاه های ورزشی فرصت پیدا می کنند این حس را بروز بدهند؛ در صورتی که مثل آن ها نیستید، نسبت به این گونه افراد بی تفاوت باشید.

به تفاوت های فردی یکدیگر احترام بگذارید. اگر از ورزشی به اندازه کافی لذت نمی برید؛ رشته ورزشی خود را عوض کنید.هرگز به علت مواردی که گفته شد ورزش را کنار نگذارید؛ همیشه یک راه حل خوب وجود دارد. ورزش زمانی موثر واقع خواهد شد که بخشی از زندگی روزمره شما بشود و به آن عادت کنید؛ به تاثیرات مثبت تمرینات ورزشی که انجام می دهید بیندیشد؛ کاری کنید که دیگران نیز در این راه با شما همراه بشوند؛ در صورتی که این فعالیت بدنی را طوری انجام بدهید که برایتان لذت بخش باشد به سادگی آن را ترک نمی کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :