عرق کردن بر روی تردمیل نشانه چیست؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 8 فروردین 1397 در ساعت 13 : 55 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

چاقی یا اضافه وزن یکی از دلایل بروز انواع بیماری های مختلف از ناراحتی های قلبی- عروقی گرفته تا کم تحرکی و افزایش وزن و غیره می باشد. با این حال هستند افرادی که در برخی مواقع بیخیال کاهش وزن شده و زندگی خود را با همان روند همیشگی ادامه می دهند. اگر شما فردی هستید که به سلامتی خود اهمیت می دهید، بی شک به فکر تناسب اندام و جلوگیری از اضافه وزن خواهید بود.

تردمیل دستگاه ورزشی هوازی است که با انجام متداوم تمرینات بر روی آن از آنجایی که ورزش دو و پیاده روی را شبیه سازی می نماید، موجب کاهش وزن خواهد شد. به همین دلیل در بین اکثر افراد استفاده از این دستگاه ورزشی رایج شده و حقیقتا با مدتی دویدن و راه رفتن برروی آن، البته با رعایت اصولی از جمله: رژیم غذایی مناسب، نوشیدن میزان کافی آب و غیره به هدف خود خواهید رسید.

یکی از مسائلی که با تمرین بر روی تردمیل اتفاق می افتد، تعریق می باشد که البته میزان آن در برخی افراد زیاد و برخی نیز کم است. وقتی شما به طور دائم شروع به دویدن بر روی تردمیل کنید عرق خواهید کرد. اما این مسائله برای بعضی از افراد سوال برانگیز شده که علت این تعریق بیش از حد چیست؟ یا؛ آیا این عرق همان چربی سوزی است؟ در این مقاله می خواهیم راجع به تعریق در حین ورزش با تردمیل صحبت کنیم.

یکی از طبیعی ترین حالت های بدن که با افزایش فعالیت های فیزیکی اتفاق خواهد افتاد، عرق کردن است. به این صورت که وقتی حرارت بدن افزایش می یابد، بدن به طور اتوماتیک برای این که این گرمای تولید شده را کاهش دهد، شروع به عرق کردن می کند. خروج آب از سطح پوست یا همان تعریق، موجب خنک شدن بدن می شود و گرمای بدن با این روش گرفته خواهد شد.

حال به این نکته دقت کنید: وقتی شما شروع به تمرین بر روی تردمیل می کنید و در حال انجام فعالیت فیزیکی هستید؛ با افزایش سرعت نیز فعالیت بیشتر شده و به همین دلیل دمای بدن بالا می رود. بدن نیز برای این که بتواند این حرارت را کاهش دهد و دما را تنظیم کند، شروع به آزاد کردن نمک و آب از سطح پوست می کند که همان عرق است. با این کار شما در زمان تمرین احساس خنکی خواهید کرد.

یکی از دلایلی که بر روی دستگاه های ورزشی محل قرار گیری بطری آب تعبیه شده است، یادآوری نوشیدن آب حین تمرینات است. شما حتما باید قبل از تمرین به میزان کافی آب بنوشید. اگر در زمان دویدن بر روی تردمیل عرق نمی کنید بدانید که میزان آب مصرفی تان کافی نبوده البته به غیر از برخی افراد که به طور ژنتیکی میزان تعریق بدن شان کم می باشد.

نوشیدن آب حین تمرین یکی از ضرورات است، این کار از کم آبی بدن جلوگیری می کند. هنگام ورزش آب زیادی به دلیل تعریق و تنفس از دست می رود، یعنی به ازای هر 1000 کیلو کالری مصرفی، تقریبا باید 1 لیتر آب مصرف شود. وقتی شما شدت و مدت تمرین را افزایش می دهید، دما و رطوبت هم افزایش یافته و دفع آب بیشتر خواهد شد. اگر این آب از دست رفته جبران نشود، عملکرد بدن دچار اختلال خواهد شد.

در صورتی که آب دفع شده از بدن معادل 1 تا 2 درصد وزن باشد، به موجب آن عملکرد هوازی به خطر خواهد افتاد. بر اساس تحقیقات به عمل آمده این میزان کاهش وزن به هنگام ورزش های غیر هوازی یا قدرتی نیز آثار مخربی بر جای خواهد گذاشت. یکی از بهترین روش هایی که می توان میزان آب کاهش یافته بدن را فهمید، وزن کردن پس از انجام تمرینات خواهد بود. بنابراین می توان گفت: مقدار آب مورد نیاز بدن، برای جبران آب از دست رفته پس از انجام تمرینات، معادل تفاوت وزن بدن، قبل و پس از اتمام ورزش می باشد.

شما نباید تشنگی را معیار کم آبی بدن قرار دهید، زیرا فقط تشنه شدن نیست که نشان می دهد بدن تان به آب احتیاج دارد یا خیر. در بسیاری از مواقع ورزش موجب اختلال در واکنش بدن به تشنگی خواهد شد از این رو به هنگام تمرین قبل از این که شما احساس تشنگی کنید، آب زیادی از بدن تان خارج شده و با نوشیدن آب قبل از این که بدن تان به خوبی سیراب شود، احساس تشنگی از بین خواهد رفت.

در صورتی که آب از دست رفته از بدن جبران نشود، حجم مایع بین سلولی کاهش خواهد یافت. به موجب این امر بازده قلب و فشار عروق کاهش یافته و به عضلات، پوست و همچنین خون، اکسیژن کمتری خواهد رسید که منجر به افزایش ضربان قلب می شود؛ بنابراین شما احساس خستگی می کنید که منجر به خطر تشنج ماهیچه ای و افزایش بیش از حد دمای بدن خواهد شد.

اهمیت حیاتی آب در بدن ورزشكار این است كه دمای بدن را پایین نگه می دارد. آبی كه در اثر عرق كردن از دست می رود، بیشتر مربوط به بخش خون یا همان پلاسمای خون است؛ كه معنای دقیق آن یعنی كاهش اكسیژن رسانی به مغز و عضلات که در نهایت اثر مستقیم و مهمی در كاهش عملكرد ورزشی خواهد داشت. کم آبی یا دهیدراسیون یک اثرمنفی و شدید روی کارایی ورزشی دارد در واقع دهیدراسیون خفیف تا حدود یک درصد کاهش وزن بدن می تواند با ایجاد سرگیجه، سردرد و زمان عکس العمل کندتر همراه باشد و می تواند بر خطر گرمازدگی نیز بیفزاید.

بنابراین به این نتیجه می رسیم که رابطه مستقیمی بین نوشیدن آب به میزان کافی و تعریق وجود دارد. با این حال باید به یاد داشته باشید که قبل از تمرین بر روی تردمیل میزان کافی آب بنوشید و این را بدانید که تعریق هیچ ارتباطی به چربی سوزی نخواهد داشت.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :