قبل و حین ورزش آب بنوشید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 18 ارديبهشت 1397 در ساعت 19 : 43 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اگر تصمیم شما از ورزش کردن رسیدن به اندامی متناسب است بی شک در کنار هدف اصلی تان از سلامتی جسمانی و روحی نیز برخوردار خواهید شد. ورزش روزانه فواید بسیاری دارد، حتی پیاده روی و قدم زدن به مدت 10 دقیقه در روز باعث ایجاد حس خوب و روحیه ای مثبت در افراد می شود. به همین دلیل است که دستگاه های ورزشی ساخته شده اند تا شما در هر شرایطی بتوانید ورزش کنید حتی در خانه.

دستگاه های ورزشی هوازی باعث می شوند تا با دیدن آن ها در گوشه ای از محیط خانه، تصمیم به ورزش و دویدن بگیرید، این یکی از اصلی ترین فواید تردمیل یا دوچرخه ثابت و الپتیکال است. بنابراین اگر هدف شما رسیدن به کاهش وزن است، توصیه می کنیم یک دستگاه ورزشی تهیه کنید و با تصمیمی جدی، هر روز با آن تمرین کنید. بر روی این دستگاه های ورزشی محلی برای قرارگیری بطری آب تعبیه شده است که این امر بی علت نیست. نوشیدن آب قبل و حین ورزش یکی از واجبات است که باید به آن توجه کنید.

حتما برای شما هم پیش آمده است که در طی ورزش شدیدا احساس تشنگی کنید و با نوشیدن مقادیری آب این تشنگی را سریعا رفع نمایید، این کاری است که اغلب ما در زمان ورزش انجام می دهیم. میزان قابل توجهی آب موقع ورزش بوسیله تعریق از بدن خارج می شود که به همین دلیل موجب تشنگی خواهد شد. بنابراین باید به مقدار کافی آب بنوشیم تا کمبود آن به علت عرق کردن کاملا جبران شود.

قبل از شروع ورزش بدن تان را هیدراته کنید، هیدراته کردن بدن به این معنی است که شما باید در طی روز آب مورد نیاز بدن را تامین کنید و آب بنوشید. قبل از شروع ورزش نیز با شناختی که از بدن خود دارید آب بنوشید تا در زمان ورزش احساس تشنگی نکنید. این حس تشنگی در حین ورزش نشان از کم آبی بدن تان می دهد و با نوشیدن آب در آن موقع مسلما بدن شما سیراب نمی شود.

آب به علت تعریق و داشتن فعالیت های فیزیکی به سرعت از بدن دفع خواهد شد و باید طوری آن را مصرف کرد که از کمبود آب در بدن جلوگیری شود. کم آبی بدن می تواند تغییرات محسوسی در فرآیند جسمی و نیز ذهنی افراد ایجاد نماید و این موضوع مخصوصا برای افرادی که ورزش می کنند، بسیار حساس تر و حیاتی تر خواهد بود. چه بسا این ورزش یک پیاده روی ساده، دویدن یا ورزشی حرفه ای مانند بدن سازی و غیره باشد.

هنگامی که قبل از ورزش آب مورد نیاز بدن را تامین کنید، عملکرد تان موقع تمرین نیز بهتر خواهد بود. در اصل نوشیدن آب حین ورزش باعث چگونگی نحوه عملکرد ورزشکار خواهد شد. در صورتی که ورزشکار دچار کمبود آب شود با مشکلات جدی از جمله: گرفتگی عضلات و ماهیچه های بدن، استرس و گرمازدگی، خستگی زودرس یا افت عملکرد روبرو خواهد شد.

کم آبی بدن چگونه باعث گرفتگی عضلات می شود

گرفتگی عضلانی به طور معمول با فعالیت فیزیکی و جسمانی مرتبط هستند، اما زمانی که بدن با کم آبی یا دهیدراسیون مواجه است، می تواند با هر وضعیت دیگر نیز پیوند خورده باشد. آنچه به طور معمول رخ می دهد این است که در مواجهه با سطوح ناکافی مایع در بدن، عدم تعادل در تامین الکترولیت ها و مواد معدنی را تجربه می کنید، چون علاوه بر آب و نمکی که با تعریق از بدن خارج می شود مطمئنا مقادیر زیادی مواد معدنی نیز از دست خواهد رفت.

این اجزا برای عملکرد درست و مناسب عضلات انسان حیاتی هستند، بر همین اساس زمانی که مشغول انجام ورزش یا فعالیت های بدنی سخت هستید، تامین آب مورد نیاز بدن و هیدارته باقی ماندن ایده خوبی است، زیرا آب و مواد معدنی که به واسطه تعریق از بدن دفع شده اند، جایگزین خواهند شد. به همین علت است که اغلب ورزشکاران یا دوندگان دوی ماراتن پس از تمرین شدید در اثر از دست دادن املاح بدن، دچار گرفتگی دردناک عضلات می شوند.

کم آبی بدن چگونه باعث گرمازدگی می شود

با توجه به اینکه تعریق یک عمل طبیعی در بدن است و با انجام فعالیت های فیزیکی افزایش می یابد، در هنگام ورزش نیز با بالا رفتن درجه حرارت بدن، فرد شروع به عرق کردن می کند تا با این روش دمای بدن را متعادل سازد. این روند مانند یک تهویه هوا عمل کرده و بدن به سرعت خنک خواهد شد. در صورتی که فرد به میزان کافی آب ننوشیده باشد با تعریق همان مقدار آبی که در بدن وجود دارد از بین رفته، بنابراین خون غلیظ شده و جریان گردش آن کند می شود که به موجب آن به قلب فشار آمده و بدن دیگر قادر به تولید عرق نخواهد بود که در نتیجه حرارت آن بیش از پیش بالا می رود و موجب گرمازدگی خواهد شد.

کم آبی چگونه بر عملکرد ورزشکار تاثیر می گذارد

تمامی این عوامل تاثیر مستقیم بر عملکرد ورزشکار دارد و در صورتی که بدن تان هیدراته نباشد، با ورزش کردن دچار کم آبی شده و قادر به ادامه تمرینات نخواهید بود و در این صورت با خستگی زودرس در ورزش مواجه می شوید. به همین دلیل است که می گویند نوشیدن آب در عملکرد ورزشکار قطعا تاثیر گذر می باشد، زیرا وقتی بدن شما حین تمرین هیدراته باشد حتی با عرق کردن بیش از حد دچار کم آبی نخواهید شد.

در صورتی که بدن تان قبل از ورزش هیدراته بود، حین ورزش و قبل از احساس تشنگی آب بنوشید. در برخی مواقع نیز برای اینکه دقیقا متوجه شوید که پس از تمرینات بدن شما چه مقدار آب از دست داده است، کافی است قبل از ورزش خود را وزن کرده و پس از اتمام تمرین نیز دوباره خود را وزن کنید، در این حالت با مقدار وزن کاهش یافته متوجه میزان آب از دست رفته بدن حین ورزش می شوید که با نوشیدن آب می توانید آن را جبران نمایید.

علاوه بر نوشیدن آب، عوامل تاثیر گذار دیگری مانند رژیم غذایی مناسب یا برنامه تمرینی دقیق باعث پیشرفت شما در ورزش خواهد شد. قبل از شروع تمرین بدن باید بوسیله پروتئین و کربوهیدرات ها تامین شود تا در هنگام ورزش انرژی لازم برای انجام تمرینات را داشته باشید. اگر تصمیم دارید همانند یک ورزشکار حرفه ای برای رسیدن به کاهش وزن تمرینات خود را ادامه دهید، باید به نکات ذکر شده توجه لازم را داشته باشید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :