مبتلایان به پوکی استخوان ورزش کنند

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 13 : 29 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکی از بیماری هایی که امروزه اکثر افراد بزرگسال از آن رنج می برند پوکی استخوان است. این بیماری در اثر تخریب بافت استخوانی و کاهش توده های استخوان به وقوع می پیوندد. در پوکی استخوان ساختار بافتی استخوان ها تغییری نمی کند و تنها تراکم آن ها کاهش می یابد. از علل این بیماری می توان به کمبود مواد معدنی، پروتئین، کلسیم و ویتامین D و نیز استعمال دخانیات اشاره کرد. همچنین بروز آن در بانوان به دلیل پایین بودن میزان استروژن در دوران یائسگی بیشتر می باشد، همچنین بارداری و شیر دهی ممکن است تراکم استخوان را در بانوان کاهش دهد.

یکی از روش هایی که در جهت پیشگیری ابتلا به پوکی استخوان تاثیر به سزایی دارد، ورزش کردن است. حتی به اندازه ای موثر است که به مبتلایان به این بیماری توصیه می شود در کنار مصرف داروهای تجویز شده در جهت درمان به ورزش بپردازند. اصولا وزش هایی که در حالت ایستاده انجام می شوند برای افراد مبتلا به پوکی استخوان توصیه می شود. فعالیت های فیزیکی و ورزشی یکی از راه کارهای پیشگیری از این بیماری است. به همین دلیل افرادی که روزانه ورزش می کنند و فعالیت های فیزیکی دارند کمتر در معرض مبتلا شدن به این بیماری هستند.

ورزش روزانه و داشتن فعالیت فیزیکی، علاوه بر افزایش تراکم استخوان، سلامتی قلبی و مغزی را در شما تضمین خواهد کرد و شما را از کم تحرکی و بی تحرکی نجات می دهد. ورزش باعث درست ایستادن و تقویت مهره های ستون فقرات می شود و میزان بیرون زدگی دیسک در ناحیه کمر را کمتر کرده و همچنین بروز درد در این نواحی را کاهش می دهد.

وقتی شما روزانه فعالیت داشته باشید و کار بیشتری را از استخوان ها بخواهید بی شک باعث تقویت و تراکم آن ها خواهید شد. به طور کلی فعالیت هایی که در مقابله با نیروی جاذبه زمین صورت بگیرد موجب تحریک و رشد بافت استخوانی در بدن می شود. اصلی ترین استخوان ها و مفاصل بدن پاها هستند که تحمل کننده وزن افراد می باشند و در زمان انجام پیاده روی، فوتبال و سایر ورزش ها فرد بر روی پاها قرار می گیرد. در هنگام انجام تمرینات، با فشاری که بر این استخوان ها و مفاصل وارد می شود، آن ها تقویت می شوند و به تشکیل توده استخوانی کمک می کنند.

ورزش های هوازی علاوه بر اینکه از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری می نمایند، عضلات و ماهیچه ها را نیز تقویت می کنند. این تمرینات اصولا به بدن فشار نمی آورند ولی با تداوم در انجام آن ها تراکم استخوان ها افزایش می یابد. پیاده روی یکی از این ورزش هاست که با انجام روزانه آن افراد می توانند بدن خود را در برابر بیماری پوکی استخوان مصون بدارند.

شاید به هر دلیلی شما بهانه انجام ندادن ورزش را بیاورید، اما با پیشرفت علم نیز دستگاه های ورزشی به بازار آمده است که حتی این پیاده روی ساده را نیز برای شما شبیه سازی کرده است تا اگر فرصت خارج شدن از خانه را ندارید یا از نظر کاری مشغله شغلیتان زیاد است با تهیه یک دستگاه این مشکلات را نیز حل کنید. تردمیل یکی از بهترین وسیله های هوازی است که ساده ترین نوع ورزش را برای شما شبیه سازی کرده است و این روزها در اکثر خانه ها آن را می بینید. تردمیلی دستگاهی بسیار کارآمد است و گزینه مناسبی برای تمرینات روزمره شماست.

این دستگاه هوازی توصیه پزشکان برای بیمارانی است که مبتلا به پوکی استخوان هستند. با دویدن بر روی تردمیل علاوه بر اینکه در جهت درمان خود قدم بر می دارید، به تناسب اندام و سلامتی قلب و عروق هم خواهید رسید. تردمیل های امروزی مجهز به سیستم ضربه گیر هستند که مفاصل و استخوان های شما را در زمان دویدن یا راه رفتن بر روی دستگاه محافظت می کنند از آن جهت پزشکان نیز در کنار داروهای تجویز شده و مصرف لبنیاتی که حاوی کلسیم هستند شما را به ورزش کردن بر روی این دستگاه هوازی تشویق می کنند.

یکی از اشتباهاتی که افراد مبتلا به پوکی استخوان می کنند این است که از ورزش کردن ممانعت می کنند. زیرا ورزش کردن و انجام فعالیت های فیزیکی را خطرناک و دردسر ساز می دانند به همین دلیل زندگی کم تحرک یا بی تحرکی دارند. در صورتی که با تحقیقات به عمل آمده مشخص شده است افرادی که دچار پوکی استخوان می شوند با تغییر روند در سبک زندگی شان می توانند در جهت تقویت استخوان هایشان قدم بر دارند.

تغییر رژیم غذایی نیز در کنار ورزش کردن تاثیر به سزایی در درمان این بیماری دارد و افراد مبتلا به پوکی استخوان باید غذاهایی را مصرف کنند که حاوی مقدار کافی کلسیم باشد. افرادی که به ورزش روزانه می پردازند بی شک به میزان کمتری در معرض ابتلا به پوکی استخوان و بیماری هایی از قبیل فشار خون بالا، نارسایی های قلبی و غیره هستند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :