مصرف برق تردمیل چقدر است؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 12 : 53 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

زمانی که کاربر بر روی تردمیل در هر حال ورزش کردن است احتمالاً یکی از سوالاتی که به ذهنش می رسد این است؛ تردمیلی که روی آن ورزش می کنم چقدر برق مصرف می کند؟ میزان مصرف برق را می توان با مطالعه اطلاعاتی که در دفترچه راهنما درج شده حدس زد؛ شرکت تولید کننده دفترچه راهنما را در اختیار خریداران قرار می دهد تا بتواند به اطلاعاتی که در مورد دستگاه نیاز دارند دست پیدا کنند؛ البته موضوع چندان هم پیچیده نیست؛ در واقع تنها فاکتوری که بر روی مصرف برق تاثیر دارد سرعت است.

به عنوان مثال تردمیلی را در نظر بگیرید که با سرعت 6 کیلومتر در ساعت به مدت 30 دقیقه با شیب 2 درصد کار می کند، مصرف برق این دستگاه در مدت تمرین 30 دقیقه ای 13 صدم کیلو وات خواهد بود؛ با این سرعت مسافتی حدود 3 کیلومتر طی می شود. هزینه ای که برای این مقدار انرژی برق باید پرداخته بشود 5.6 الی 7.8 تومان است.

اگر سرعت همان تردمیل به 9 کیلومتر در ساعت برسد، میزان برقی مصرفی 19 صدم کیلووات می شود؛ با این سرعت می توان مسافت 9 کیلومتر را در یک ساعت طی کرد و هزینه برق 9.5 الی 11.45 تومان می شود؛ پس متوجه می شویم هر چه سرعت بیشتر باشد، الکتریسیته مصرفی افزایش پیدا می کند. در سرعت های زیاد امکان ذخیره انرژی وجود ندارد.

حال تاثیر شیب دستگاه را بر روی مصرف برق مورد بررسی قرار می دهیم؛ تصور کنید 2 کاربر با سرعت 9 کیلومتر در ساعت بر روی 2 تردمیل که یکی از آن شیب 1 درصد دارد و دیگری بر روی شیب 2 درصد تنظیم شده است، مسافت 9 کیلومتر را پشت سر می گذارند؛ جالب است بدانید مقدار برقی که این 2 تردمیل در مدت 1 ساعت مصرف می کنند تقریباً با یکدیگر برابر است.

در مورد تاثیر وزن کاربر نیز این آزمایش انجام شد؛ کاربران با وزن های مختلفی بر روی تردمیل های مشابه با سرعت برابر تمرین انجام دادند و در پایان 1 ساعت باز هم در مصرف برق تغییر قابل ملاحظه ای مشاهده نشد؛ در نتیجه متوجه می شویم وزن ورزشکار نیز تاثیر چندانی بر میزان مصرف برق ندارد.

البته در صورتی که کاربر بر خلاف جهت حرکت تسمه تردمیل روی دستگاه حرکت کند قطعاً میزان مصرف برق بیشتر می شود و این کار امکان پذیر نمی باشد؛ تردمیل برای حرکت دادن تسمه نیرویی صرف می کند و ضرباتی که به وسیله پای کاربر به سطح آن وارد می شود تاثیری در حرکت ندارد.یکی از فاکتورهای مهمی که در تحمل وزن دستگاه موثر است، قدرت موتور می باشد؛ هر چه موتور قدرت بیشتری داشته باشد، وزن بیشتری را تحمل خواهد کرد و موتورهای پر قدرت مصرف برق بیشتری دارند.

همچنین سرعت تردمیل نیز به قدرت موتور ربط دارد؛ به هر حال یک شخص معمولی با وزن 70 کیلوگرم در برنامه یک ماهه که با در نظر گرفتن روزهای استراحت 20 روز در ماه می شود، اگر زمان هر جلسه تمرین را یک ساعت در نظر بگیریم، در ماه 20 ساعت با تردمیل کار می کند؛ در صورتی که سرعت همان 9 کیلومتر در ساعت باشد و با شیب 2 درصد تمرین انجام بشود، مبلغ هزینه برق 380 الی 465 تومان می شود که که پول زیادی نیست؛ بنابراین در هنگام خرید تردمیل خانگی نگران هزینه مصرف برق نباشید. به طور کلی دستگاه های خانگی بسیار مقرون به صرفه هستند؛ چون همه اعضای خانواده می توانند آن را مورد استفاده قرار بدهند و در مقایسه با هزینه ای که برای رفتن به باشگاه ورزشی صرف می شود می بینید خرید این دستگاه ها هزینه زیادی ندارد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :