نحوه کار با شیب تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 12 : 55 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل یک دستگاه هوازی است که می توان با انجام تمرینات ورزشی توسط آن به کاهش وزن، تناسب اندام، چربی سوزی، بهبود وضعیت قلب- عروقی، بهبود سیستم تنفسی و تقویت سیستم ایمنی دست یافت.این دستگاه هوازی در سالن های بدنسازی و باشگاه های ورزشی طرفداران بسیاری دارد و در بحث استفاده از دستگاه های ورزشی خانگی بیشترین آمار را کسب کرده است.تردمیل به ورزشکار کمک می کند روزانه حدود 100 کالری مصرف کند و در مدت کوتاهی عضلات پشتی بدن خود را بسازد و اندامی متناسب داشته باشد.

با بالا بردن شیب تردمیل که مقاومت دستگاه محسوب می شود، عضلات پا سفت شده و خوش فرم می شوند. شدت و مدت تمرین تعیین می کند چه مقدار تغییر در بدن ایجاد بشود؛ سطح تمرین به آمادگی جسمانی فرد مربوط می شود و هر چه ورزشکار مدت بیشتری ورزش کند، آمادگی جسمانی بالاتری خواهد داشت.

این دستگاه ماهیچه ها وعضلات متعددی را همچون ماهیچه های سرینی ران درگیر می کند؛ ماهیچه سرینی ران از 3 ماهیچه متشکل شده است؛ ماهیچه سرینی پایین، سرینی بالا و سرینی میانی؛ ماهیچه سرینی پایین برای دور کردن پا به کار می رود؛ ماهیچه سرینی میانی مفصل ران را تا هنگام حرکت ثابت نگه می دارد؛ کار ماهیچه سرینی بالا این است که حالت گرد ماهیچه را حفظ کند.

عضلات سرینی عمل کش دادن به پا را انجام می دهند و در هنگام راه رفتن و یا دویدن وقتی با شیب زیاد مواجه می شوید، این عضلات ناچار می شوند بیشتر فعالیت کنند؛ زیرا زمانی که پای راست را جلو می گذارید پای چپ عقب می ماند؛ در این هنگام ماهیچه های سرینی سفت و شل می شوند.ادامه دادن به حرکت بر روی تردمیل در حالی که شیب دارد، ماهیچه های سرینی را فعال نگه می دارد؛ برای آن که ماهیچه های ران بیشتر درگیر بشوند، زمان راه رفتن فشار را بر روی پاشنه های پا متمرکز کنید؛ مانند زمانی که روی زمین گل آلود قدم برمی دارید.

شیب تردمیل کمک می کند پایین تنه فرم مناسبی بگیرد که در اصطلاح به آن آرایش بدن می گویند؛ در حقیقت با افزایش مقاومت در هنگام راه رفتن ماهیچه های ران سفت تر می شوند. قدم برداشتن روی سطح شیب دار نه تنها منجر به کالری سوزی بیشتر در طی تمرین می شود؛ بلکه موجب خواهد شد چربی سوزی در زمان استراحت و پس از تمرین نیز ادامه داشته باشد.

راه رفتن روی شیب زیاد قدرت بدن را بیشتر می کند و منجر می شود انرژی بیشتری مصرف بکنید؛ شیب زیاد علاوه بر افزایش کالری سوزی کمک می کند چربی های اضافه از بین بروند و جای خود را به عضلات بدهند. بعضی از متخصصین ورزشی پیشنهاد می کنند تمرین های هوازی 60 دقیقه طول بکشد و در بیشتر روزهای هفته انجام بشود؛ قبل از انجام این تمرینات باید 5 دقیقه برای گرم کردن بدن وقت بگذارید.

ابتدا 3 دقیقه روی سطح صاف راه بروید؛ سپس 2 دقیقه بر روی همان سطح صاف بدوید؛ بعد شیب دستگاه را هر 5 دقیقه 2 درصد افزایش بدهید تا شیب به 12 درصد برسد؛ در شیب 12 درصد به مدت 10 دقیقه راه بروید. پس از آن 2 درصد شیب را کم کنید و هر 5 دقیقه این کار را تکرار کنید تا سطح تردمیل صاف بشود. شیوه دیگری نیز وجود دارد؛ در این روش 2 دقیقه بر روی سطح صاف راه بروید و بعد شیب دستگاه را به 8 الی 12 درصد برسانید و در این حالت 2 دقیقه راه بروید.

تکرار فواصل در هنگام تمرین و انجام آن به صورت تناوبی منجر به کالری سوزی بیشتر می شود و ماهیچه های ران به شکل دلخواه فرم می گیرند؛ با این شیوه می توانید در زمان کوتاه بیشترین نتیجه را به دست بیاورید. عضله سازی کمک می کند تناسب اندام بیشتر بشود؛ زیرا عضلات بافت ارزشمندی هستند که انرژی بدن را تامین می کنند.

انجام تمرین ورزشی بر روی تردمیل با شیب زیاد به کسانی توصیه می شود که دچارعوارض زانو و پارگی رباط های قدامی نشده باشند. اگر در حین تمرین در قسمت زانوهای خود سوزش و درد زیاد احساس کردید، تمرین را متوقف کنید و شیب دستگاه را به صفر برسانید و بعد در اولین فرصت برای انجام این نوع تمرینات با پزشک مشورت کنید.زمانی که برنامه ی ورزشی شما طوری است که باید مدام شیب تردمیل را تغییر بدهید، بهتر است دستگاه شما مجهز به شیب برقی باشد؛ شیب برقی با فشار یک دکمه و به صورت اتوماتیک تا 10 الی 20 درجه قابل تنظیم می باشد و کار با آن برای ورزشکار بسیار راحت است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :