ورزش هوازی چگونه شما را با نشاط می کند؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 12 : 49 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

این شرایط برای همه ما به وجود آمده است که یک روز از خواب بیدار بشویم و ببینیم بسیار ناامید، افسرده و مضطرب هستیم یا در طول روز فشارهای روانی و استرس های روزمره این حالت را به وجود بیاورند؛ در این شرایط بهترین راه کار انجام تمرینات ورزشی است؛ زیرا فعالیت بدنی در سطح متوسط پس از 30 دقیقه منجر به ترشح هورمون اندروفین می شود؛ اندروفین تحریک کننده مغز است که استرس را می کاهد و احساس سرزندگی و نشاط به وجود می آورد.در موقعیت افسردگی برای این که سرحال بشوید کارهای متفاوتی به ذهنتان می رسد؛ اما به یاد داشته باشید ورزش راهی به سوی شادابی است که علاوه بر آن شما را زیبا، متناسب و جوان نگه می دارد.

لزومی ندارد با انجام تمرینات سخت و دشوار خود را بیازارید؛ راه رفتن یک تمرین سبک و ساده است که اغلب مواقع می توان آن را انجام داد؛ البته این روزها به علت گرفتاری های متنوع خانوادگی و شغلی، نامناسب بودن آب و هوا و گاهاً آلودگی هوا انجام این تمرین ساده در فضای بیرون ناممکن می شود؛ به همین سبب دستگاه های هوازی باشگاهی و خانگی تولید شدند و از سوی مردم مورد استقبال قرار گرفتند.

وجود دستگاه های ورزشی خانگی مانند تردمیل ، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و ... ورزش را قابل دسترسی کرده اند؛ در صورتی که یکی از این دستگاه ها را در منزل داشته باشید می توانید درهر زمان از شبانه روز که فرصت پیش آمد فعالیت بدنی انجام بدهید. حتی زمانی که حوصله ندارید به خاطر ورزش از منزل خارج بشوید، می توانید به وسیله این دستگاه ها تمرین انجام بدهید و حال و هوای خود را بهبود ببخشید؛ گرچه ورزش در محیط سرسبز و در طبیعت انسان را با نشاط تر می کند.

اغلب افراد علاقه ی چندانی به تمرینات تکراری و یکنواخت در باشگاه های ورزشی و سالن های بدنسازی ندارند. پیاده روی، باغبانی، اسکیت سواری، دوچرخه سواری، شنا و... فعالیت های هوازی هستند که بر روح و روان انسان تاثیرات مثبت زیادی دارند؛ اما با شروع فصل سرما و افزایش آلودگی هوا انجام این فعالیت ها در محیط بیرون سخت شده است؛ به این دلیل برای آن که از فواید ورزش بی نصیب نمانید، می توانید با این دستگاه ها تمرین انجام بدهید.

اندروفین مسکن طبیعی بدن انسان معرفی شده است؛ این ماده ضد درد بوده و همان طور که گفته شد با تحریک مغز آزاد می شود و عصب های منتقل کننده درد را بی حس می کند؛ پس از ترشح این هورمون فرد خرسند و با نشاط خواهد شد؛ بنابراین استرس ها از بین می روند؛ در صورتی که مایلید جوان تر به نظر برسید به هر طریقی که ممکن است ورزش کنید.

هر تحرک و فعالیت بدنی بهتر از بی حرکتی است؛ همچنین ورزش وضعیت روحی را بهتر می کند و با تناسب اندام همراه می شود؛ تناسب اندام نیز رضایتمندی فرد را نسبت به ظاهر خود افزایش می دهد؛ راضی بودن از اوضاع ظاهری باعث بالا رفتن اعتماد به نفس شده و فرد را اجتماعی تر می سازد.

ورزش باید به صورتی باشد که ضربان قلب را زیاد کند و کمک کند فرد عمیق تر و سریع تر نفس بکشد؛ با این شیوه اکسیژن رسانی به بدن افزایش پیدا می کند و سوخت و ساز بیشتر خواهد شد؛ بدین ترتیب فرد خوش اندام تر می شود و برای انجام فعالیت های دیگر روزمره انرژی بیشتری کسب می کند.

دانشمندان بر این باورند که در بدن افرادی که دو هفته به صورت مستمر و منظم ورزش می کنند تغییرات شیمیایی اتفاق می افتد که باعث می شود به داشتن تحرک علاقمند بشوند؛ در نتیجه ورزش فقط در 2 هفته اول سخت است؛ با گذشت زمان چنان به فعالیت بدنی معتاد می شوید که اگر یک روز این کار را انجام ندهید، انگار چیزی از دست داده اید.

زمانی که به شدت افسرده و اندوهگین هستید یا دچار فشارهای روانی شدید می شوید، بدن هورمون کورتیزول ترشح می کند؛ کورتیزول ماده ای است که در پاسخ به استرس آزاد شده و اختلالات گوناگونی به وجود می آورد؛ این هورمون با گذشت زمان به ارگان های مختلف بدن صدمه می زند. تمرینات نسبتاً شدید که با تمرینات متوسط ترکیب شده اند مقدار کورتیزول بدن را پایین می آورد و بدن از سایر آسیب ها در امان خواهد ماند. در صورتی که برای ورزش به انگیزه بیشتری نیاز دارید، یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان را با خود همراه کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :