چرا در هنگام ورزش دچار خستگی زودرس می شویم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 19 بهمن 1395 در ساعت 11 : 8 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در هنگام ورزش دلایل مختلفی وجود دارد که یک شخص احساس خستگی کند؛ اصلی ترین دلیل آن کاهش منابع انرژی می باشد.به صورت قطع هنوز دلیل اصلی خستگی ماهیچه ها مشخص نشده است، اما برخی از فاکتورها در ایجاد این خستگی نقش دارند که در این میان می توان به استفاده بیش از حد از گیلکوژن که منجر به افت قند خون می‌شود، اشاره کرد.

استفاده بیش از حد از لیپید نیز منجر به کاهش انرژی می‌شود؛ از طرفی کاهش آب بدن با عرق کردن که باعث کاهش حجم خون می‌شود نیز تاثیر گذار است.کاهش PH خون و پارگی‌های کوچک در فیبرهای ماهیچه ‌ای هم می توانند دلیل خستگی باشند؛ علی الخصوص در فعالیت‌های طولانی مدت مثل دوی ماراتن، دوچرخه‌سواری و شنا در فعالیت‌های کوتاه مدت که بیشتر از راه‌ های غیر هوازی استفاده می ‌شود، منشا خستگی متفاوت است. این نوع از خستگی به دلیل افزایش اسید لاکتیک در فیبرهای ماهیچه‌ ای است که تولید قند خون را کاهش می ‌دهد و منجر به تولید آدنوزین تری فسفات می‌شود.

جمع شدن اسید لاکتیک باعث گرفتگی عضلات، احساس خستگی، احساس درد در عضلات شکم و ایجاد اختلالات گوارشی است.خستگی شاید به دلیل کاهش پروتئین و جمع شدن آمونیاک و ایجاد اختلالات در ناحیه عصبی مرکزی هم باشد. انجام فعالیت فیزیکی باعث ایجاد تغییراتی در گلبول‌های سفید می‌شود که دلیل آن هنوز ناشناخته است.اگر در زمان ورزش هر روز احساس می‌ کنید فشار زیادی به بدنتان وارد می‌شود، زود خسته می شوید و دیگر به این راحتی‌ ها نمی‌ توانید به ورزش ادامه بدهید، عواملی باعث وقوع این مشکل شده است که شما از آن بی خبر هستید .

افرادی هستند که با یک دنیا انگیزه و شوق شروع به دویدن می ‌کنند و بسیار هم سرخوشند، اما پس از سه دقیقه ناگهان احساس می ‌کنند نفس کشیدن برایشان بسیار دشوار است و توان دویدن و ورزش کردن ندارند؛ این مسئله ای است که بایستی آن را جدی گرفت، به دلیل آنکه به‌ احتمال زیاد عوامل مهمی در بروز آن دخیل هستند.استرس روزانه و خواب کم و بی کیفیت در شب چنانچه به شکل مستمر تکرار شود دست‌ به‌ دست هم می‌ دهند تا نفستان را حین ورزش ببرند؛ اگر وسط ورزش کردن احساس می‌کنید انرژی بدنتان افت شدیدی کرده، پیش از هر چیز باید روال زندگی یکی دو هفته اخیر خود را مرور کنید.

آسم، حساسیت و آلرژی، چه هنگام ورزش چه هر وقت دیگری، می‌ تواند نفس کشیدن را به ‌نوعی مسئله حاد مبدل کند؛ در حین ورزش و انجام فعالیت ‌های سنگین جسمانی شرایط سخت تر نیز می شود.بدن برای انجام ورزش های هوازی و سنگین کربوهیدرات‌ ها را به سوخت تبدیل می ‌کند. هرچه بیش تر و سخت‌ تر ورزش کنید، میزان بیشتری از یون هیدروژن در بدن انباشته خواهد شد و موجب می‌ شود تعادل اسیدی- قلیایی بدن به هم بخورد و بدن اسیدی ‌تر گردد .

کم‌ خونی باعث می ‌شود میزان اکسیژن مورد نیاز برای انجام ورزش ها و کارهای سنگین به بدن نرسد. علت آن است که مقدار گلبول‌های قرمز که حامل این اکسیژن هستند، در مبتلایان به کم ‌خونی بسیار کم است. کم‌ خونی علائم دیگری دارد که می‌ توان به بی‌خوابی، سرگیجه، گرفتگی پا‌ها، و رنگ ‌پریدگی اشاره کرد.کاهش آب بدن موجب می ‌شود خون غلیظ گردد. بنابراین برای قلب دشوارتر خواهد بود که خون را پمپاژ نماید و به همه بخش‌هایی که لازم است برساند.

اگر زمان ورزش عرق فراوان کنید مشکل دوبرابر می‌ شود، زیرا بدن آب بیشتری از دست می‌ دهد.اگر بدن کربوهیدرات کافی نداشته باشد، موجب خستگی زودرس هنگام ورزش می شود؛ این مساله‌ را برای خانم‌هایی بسیار مهم است که ورزش می‌ کنند تا لاغر بشوند.بدن باید میزان کالری بیشتری از آنچه که دریافت می ‌کند بسوزاند تا چربی ‌هایش آب بشود، ولی در عین حال باید کالری کافی به بدن برسانید تا انرژی لازم برای ورزش و سوزاندن کالری حین ورزش تامین بشود .

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :