چه ورزش هوازی برای شما مناسب می باشد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 12 : 46 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

با توجه به اصل تفاوت های فردی در اجرای مهارت های گوناگون، بهترین ورزش هوازی برای هر فرد متفاوت است؛ هر کس با توجه به توانایی های ذاتی که دارد می تواند انواع معینی از مهارت ها را انجام بدهد.

آمادگی جسمانی، جنسیت، وراثت، انعطاف پذیری، قدرت بدنی، سن، وزن، شرایط بدنی و ... در افراد با یکدیگر متفاوت است و سطح تمرین با توجه به این فاکتورها تعیین می شود؛ وقتی می خواهید یک تمرین ورزشی را انتخاب کنید، می بایست به شرایط بدن خود دقت داشته باشید؛ در صورتی که شکم بزرگی دارید باید تمرینات هوازی انجام بدهید که فشار آن بر ناحیه شکم متمرکز باشد؛ گرچه در تمرینات هوازی همه عضلات اصلی و بزرگ بدن به طور مکرر به کار گرفته می شوند.

هر انسانی در نوع خود یک موجود منحصر به فرد است که توانایی های خاص خود را دارد و بدن او در مقابل تمرینات ورزشی واکنش مخصوص به خود را نشان می دهد؛ بنابراین هیچ ورزشی و برنامه تمرینی برای همگان مطلوب نیست.

زمان در تمرینات هوازی عنصر تعیین کننده ای محسوب می شود؛ این تمرینات باید در هفته حداقل 3 جلسه و در هر جلسه به مدت 30 الی 60 دقیقه اجرا بشوند؛ ورزش هوازی با تکیه بر افزایش ضربان قلب و اکسیژن رسانی به بدن تعریف شده است؛ با این همه باید جوری ورزش کنید که این فعالیت برای شما لذت بخش باشد.

یکی از مسائل حائز اهمیت که می بایست به آن توجه داشته باشیم ایمنی بدن است؛ گزینش نوع تمرین یک تصمیم شخصی و سلیقه ای می باشد؛ اما برخی از تمرینات شانس آسیب دیدگی و عوارض ناشی از ورزش را بیشتر کنند؛ مثلاً در صورتی که دچار اضافه وزن زیادی هستید نباید بدوید؛ زیرا با این تمرین وزن بدن مدام از یک پا به پای دیگر انتقال می یابد و پایی که وزن بدن را متحمل می شود با شدت به زمین برخورد خواهد داشت؛ این فعالیت برای افراد عادی بسیار مفید است؛ اما مفصل زانوی کسانی که وزن زیادی دارند در این وضعیت آسیب می بیند؛ بخصوص اگر پیش از این دچار آسیب شده باشند.

در طی انجام تمرین نباید سطح ورزش را آنقدر افزایش بدهید که از نفس بیفتید و نتوانید 3 کلمه پشت سر هم حرف بزنید؛ چون همان طور که گفته شد، ورزش هوازی اکسیژن رسانی را بیشتر می کند و اکسیژن زیادتر موجب کالری سوزی می شود؛ در صورتی که نحوه تنفس تان در حین ورزش صحیح نباشد و اکسیژن کافی وارد بدن نشود، تمرین کارآیی خود را از دست خواهد داد.

پیاده روی یک تمرین ساده و در دسترس می باشد که برای اغلب مردم مناسب است؛ شدت این فعالیت نیز به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد؛ در صورتی که فضای مناسب پیاده روی در دسترس باشد فقط به یک کفش ورزشی مناسب نیاز دارید؛ اما اگر فضای مناسب در نزدیکی شما وجود ندارد یا فرصت کافی برای رفتن به پارک را ندارید، می توانید این تمرین را در داخل منزل انجام بدهید؛ کافی است یک تردمیل خانگی تهیه کنید.

راه رفتن، برای کسانی که اضافه وزن زیادی دارند و افراد تازه کار مناسب بوده و فواید بی شماری دارد.دوچرخه سواری نیز یک ورزش هوازی فوق العاده است؛ این تمرین را هم می توان توسط دوچرخه متحرک در بیرون و هم در داخل منزل به وسیله دوچرخه ثابت انجام داد.

رکاب زدن روی دوچرخه ثابت برای کسانی که دچار ورم مفاصل و مشکلات ارتوپدی هستند یک تمرین بسیار خوب است؛ اگر ورزش دوچرخه سواری و پیاده روی را ترکیب کنید، یک تمرین ایده آل خواهید داشت و از مزایای قلبی – عروقی زیادی سود می برید.این تمرین به افرادی که بیشتر از 20 کیلوگرم اضافه وزن دارند پیشنهاد می شود؛ اگر این ورزش را به صورت مستمر و منظم انجام بدهید، طی مدت کوتاهی تاثیرات قابل توجهی در بدن خود می بینید.

دستگاه های هوازی امکان انجام تمرینات بسیار خوبی را به کاربر می دهند؛ بزرگترین مزیت این دستگاه ها این است که اغلب سطح تمرین توسط آن ها برای افراد حرفه ای و مبتدی قابل تنظیم می باشد و هرکس متناسب با آمادگی بدن خود می تواند با این ابزار ورزش کند؛ البته دستگاهی همچون پله کوهنوردی برای افرادی که در ناحیه زانو مشکلات جدی دارند، بسیار تنش زا است و به مفاصل آن ها آسیب وارد می کند.

اسکی فضایی برای کسانی که دچار ضعف عضلات و زانو درد هستند یک دستگاه بسیار مناسب شناخته شده است؛ روی الپتیکال می توان تمرینات مناسب و بدون برخورد انجام داد که منجر به کالری سوزی شده و عضلات را تقویت می کنند.شنا نیز یک ورزش هوازی مفرح و نشاط انگیز است؛ ولیکن این ورزش نیاز به آموزش دارد و مدتی زمان می برد تا آن را بیاموزید و بتوانید در زمان مناسب این فعالیت را انجام بدهید؛ ورزش شنا بر خلاف تمریناتی که پیش از این پیشنهاد دادیم، بیشتر بر روی بالاتنه تمرکز دارد و عضلات این ناحیه را می سازد؛ به همین دلیل باید با ورزشی مانند دوچرخه سواری یا پیاده روی ترکیب بشود.

تمرینات ایروبیک نیز برای تناسب اندام، کاهش وزن، تقویت سیستم قلبی- عروقی و چربی سوزی بسیار مناسب هستند؛ اکثر مردم ورزش ایروبیک را به عنوان یک سری حرکات بدنی موزون می شناسند که به صورت مکرر و همراه با ریتم موسیقی انجام می شود؛ اما در حقیقت هر ورزش هوازی که با ریتم موسیقی همراه باشد، ضربان قلب را افزایش بدهد و باعث بشود اکسیژن زیادی به بدن برسد یک تمرین ایروبیک محسوب خواهد شد.گوش دادن به موسیقی در هنگام انجام ورزش های هوازی یک ضرورت است؛ نه یک کار فانتزی؛ موسیقی انرژی فرد را چند برابر کرده و موجب می شود بتوانید زمان طولانی تری به ورزش ادامه بدهید؛ بنابراین کارآیی تمرین بیشتر می شود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :